ESILINASTUS ⟩ PÖFFi päeva pärlid: serblaste karmi krimisarja tegevus toimub Eestis

Serbia krimipõneviku «Besa» teise hooaja tegevus toimub osaliselt Eestis.

FOTO: PÖFF

12. novembrist 28. novembrini toimuval PÖFFil näeb laia valikut uusi filme üle maailma. Festivali «TV Beats» programmis tuleb esitlemisele ka telesarju: üheks on täna kell 19 Solarise Apollo Kinos esilinastuv Serbia krimipõneviku «Besa» teine hooaeg, mille tegevus toimub ja mis filmiti osaliselt Eestis.

 

2018. aastal esilinastunud «Besa» on Serbia populaarseim telesari, mille esimene hooaeg kogus Aadria mere piirkonnas miljoneid vaatajaid. Teleseriaali teise hooaja võtmetegevused filmiti sel suvel Eestis. Kokku filmiti sarja enam kui 200 paigas kaheksas riigis.

«Besa» esimeses hooajas kaotas traagilises õnnetuses tütre kurikuulus maffiaboss, kes nõuab kättemaksu. Kui tavaline pereisa satub autoõnnetusse, mis tapab narkoparuni tütre, on ainus väljapääs hakata ka ise tapjaks. See, mis kahte meest seob, on «besa», mis tähendab Kagu-Euroopa kultuuris au panti, lubaduse täitmist ja ausõna.

Eestis, Serbias ja Montenegros filmitud teise hooaja lugu keskendub kättemaksule ja keerulistele põlvkondade vahelistele suhetele, mille põhjustajaks on õnnetute sündmuste jada ja minevikuvarjud. Uros ja tema perekond osalevad pärast vanglas viibiva narkoparun Dardani vastu tunnistamist tunnistajakaitseprogrammis. Dardani poeg Driton võtab üle oma isa narkoäri ning tahab Urosele ja tema perele kätte maksta õe surma ja isa reetmise eest.

«Besa» esimene hooaeg pälvis nii publiku kui ka kriitikute tunnustuse. Sari võitis Kagu-Euroopa filmiauhindade galal FEDIS parima teleseriaali auhinna Kuldse Antenni ning auhinna parima muusika ja parima fotograafia kategoorias. «Besa» on Serbia vaadatuim telesari, mille stsenaariumi alusel toodeti telesari ka Lähis-Idas ja Malaisias. 

«Besa» peaprodutsendi Tea Korolija sõnul sarja populaarsus alles kasvab. «Kui esimene hooaeg oli Serbia populaarseim ja kogu regiooni üks populaarsematest teleseriaalidest, siis teise hooajaga loodame laieneda veel erinevatesse riikidesse. PÖFFi raames saavad Eesti inimesed näha esimesena sarja teist hooaega ning loodetavasti jõuab sari peagi ka Eesti telekanalite valikusse,» sõnas ta.

Eestis pakub sarjale tootmisteenust Nafta Films (produtsent Esko Rips) ning tootmismeeskonda kuulus üle 50 eestlase. Eesti näitlejatest löövad sarjas kaasa Gert Raudsep, Hendrik Toompere Jr, Mari Abel ja Rain Tolk. 

Tänase avaliku esilinastuse ajal viibib Eestis seriaali peaosa mängiv Raša Bukvić, narkokartelli juhi rollis üles astuv Arben Barjaktaraj, sarja autor ja režissöör Igor Stoimenov, produtsendid Tea Korolija ja Milena Džambasović Serbiast ning Esko Rips Eestist (Nafta Films).

*

PÖFFi esmaspäev avardab perspektiive

«Nädalat alustavad tõelised pähklid, mis panevad valgust elu kohal uuesti seadistama. Siin saab nautida muusikalist laengut, pageda Aafrikasse või teritada sotsiaalset närvi, mis loksutab paika perspektiivi. Esmaspäev ühegi hellitusega ei priiska — aeg on nautida filmielamuste pikantsemaid sööke!» tutvustab festival päeva programmi.

Vaata PÖFFi tänast kava siit.

Seansid on avalikud ja piletid saab osta festivali kodulehelt.

25. Pimedate Ööde filmifestival

Kokku on 12. novembrist 28. novembrini toimuva festivali põhiprogrammis 181 filmi 74 riigist. 20 000 euro suurusele peaauhinnale kandideerib 19 filmi. Neljas võistlusprogrammis on kokku 34 maailma- ja 31 rahvusvahelist esilinastust.

Samal ajal toimub noorte- ja lastefilmide festival Just Film, lühifilmide ja animatsiooni festival PÖFF Shorts, Ida-Virumaal Vene filmide festival Kinoff ja PÖFFi filmitööstusüritus Industry@Tallinn & Baltic Event.

Alates 29. novembrist on avatud ka PÖFFi veebikino – kokku on kavas kuni 30 festivali filmi, sealhulgas võidutöid, mida saab vaadata üle terve Eesti. 22. novembrist on samas nähtavad ka lühifilmide ja animatsiooni festivali PÖFF Shorts filmid.